PHYWE - Experimentálne súpravy

Experimentálne súpravy TESS a DEMO pre STREDNÉ ŠKOLY

Súprava Optika / Atómová fyzika 13286-88

Univerzálna súprava na demonštráciu experimenty v oblasti optiky a atómovej kvantovej fyziky, predovšetkým dualita svetla a interakcie svetla s prostredím: spektroskopia a elektromagnetické emisie spektier, difrakcia a interferencia, absorpcia a fluorescencia, interakcia svetla s pevnými látkami a kvapalinami, stanovenie Planckovej konštanty, solárne články a fotodiódy

optika1.png

Farba oblohy. Prečo je obloha modrá a prečo je červená vo večerných hodinách, keď slnko zapadá?

optika2.png

Spektrum LED diódy. Keď pozorujeme biele svetlo LED diódy cez mriežku môžeme vidieť farebné spektrálne zložky. Tento experiment umožní objektívne zmeranie tohto spektra.

optika3.png

Zoslabenie intenzity svetla prechodom cez prostredie a so zväčšujúcou sa vzdialenosťou od zdroja. Keď svetlo prechádza cez rôzne prostredia (absorbujúce vrstvy – filtre) jeho intenzita sa utlmuje. Toto zoslabenie je možné zmerať pomocou senzora svetla.

optika4.png

Fluorescencia. Je svetelný jav, ktorý sa prejavuje schopnosťou niektorých látok absorbovať svetlo určitej farby (kratšej vlnovej dĺžky) a následne emitovať svetlo inej farby (inej vlnovej dĺžky).

optika5.png

Meranie diskrétnych hodnôt EM žiarenia. Energetické hladiny EM žiarenia (svetlo) sa vyskytujú len v diskrétnych hodnotách. Planckova konštanta h je spojená s faktom, že energia nemôže nadobúdať spojité hodnoty, hodnota energie je daná násobkom základného kvanta. Planckovu konštantu môžeme určiť na základe meraní pomocou LED diód.

optika6.png

Polarizácia svetla. Svetlo je elektromagnetické priečne vlnenie, kmitá v pravom uhle k smeru šírenia. Ak sa svetlo odrazené od sklenenej tabule, je polarizované, vlna kmitá len v jednom smere. Ak takéto polarizované svetlo dopadne na polarizačný filter, ktorý umožňuje priechod svetla len v určitom smere, intenzita svetla je zoslabená alebo úplne stlmená (vzťah medzi uhlom polarizácie a intenzitou prechádzajúceho svetla).

optika7.png