PHYWE - Experimentálne súpravy

Fyzika / Termodynamika

Súprava Stavová rovnica ideálneho plynu P2320162

termodynamika1.png

Stav plynu je charakterizovaný teplotou, tlakom a množstvom plynu. Stavová rovnica je jednou zo základných rovníc termodynamiky a popisuje ako navzájom súvisia jednotlivé stavové veličiny. Zmenu stavu v izobarických podmienkach opisuje Gay-Lussacov zákon, pri isochorických procesoch je to Amontonov zákon a prípade izotermických procesov je to Boyle-Mariottov zákon.

Súprava Stefan-Boltzmannov zákon žiarenia P2350101

termodynamika2.png

Stefan-Boltzmannov zákon popisuje súvislosť celkovej intenzity žiarenia absolútne čierneho telesa a jeho termodynamickej teploty. Platí aj pre takzvané "šedé" teleso, ktorého povrch vykazuje absorpčný koeficient menší ako jeden nezávislý na vlnovej dĺžke. V experimente je "šedé" teleso reprezentované vláknom žiarovky, ktorej emisie energie sa skúmajú ako funkcia teploty.

Viac súprav k téme Termodynamika nájdete na stránke výrobcu:
Thermodynamics | PHYWE