PHYWE - Experimentálne súpravy

PHYWE - Univerzitné experimenty

Fyzika / Moderná Fyzika (kvantová fyzika, nanofyzika, časticová fyzika, fotonika)

Kvantová fyzika - Súprava Franck-Hertzov pokus P2510315

nanofyzika1.png

Elektróny sú urýchľované vo výbojke naplnenej neónovými parami (dá sa s ňou merať aj pri izbovej teplote a nie je potrebné výbojku zahrievať). Excitačná energia sa určuje zo vzdialenosti medzi ekvidistantnými minimami prúdu. Súprava je prepojená a s počítačom.

Nanofyzika - Súprava Základné metódy zobrazovania mikro a nanoštruktúr pomocou AFM (Mikroskopia atomárnych síl) P2538000

nanofyzika2.png

Mikroskop využíva na meranie povrchu vzorky ostrý hrot (dĺžka v mikrometroch) na voľnom konci pružnej konzoly, ktorá na optickom princípe slúži na snímanie interakcie medzi hrotom a povrchom vzorky. V statickom režime sa výsledná deformácia konzoly použije na skúmanie topografie povrchu vzorky. V dynamickom režime konzola kmitá pri pevnej frekvencii, čo má za následok tlmenú amplitúdu blízko povrchu. Parametre merania majú kľúčovú úlohu na kvalitu obrazu.

Časticová fyzika - Súprava Difúzna hmlová komora P2520400

nanofyzika3.png

Rádioaktivita je žiarenie, ktoré nemôžeme vidieť alebo cítiť. Vysoko výkonná difúzna hmlová komora slúži na zviditeľnenie dráh častíc kozmického a pozemského žiarenia a na experimenty pomocou umelých zdrojov žiarenia.

Fotonika - Súprava Vláknová optika P2261000

nanofyzika4.png

Lúč laserovej diódy cez jednomódové vlákno prenáša signál s nízkou frekvenciou. Meria sa čas prechodu svetla cez vlákno a určuje sa rýchlosť svetla vo vlákne. Meria sa relatívny výstupný výkon diódového laseru ako funkcia napájacieho prúdu a určuje sa charakteristika diódového laseru.

Viac súprav k téme Moderná Fyzika nájdete na stránke výrobcu:
Modern Physics | PHYWE